Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Politika

Kdo je Ladislav Bátora? Profil muže, kterého chtěl Hrad za náměstka na školství

Ministr Dobeš připustil, že Bátoru, který prošel několika stranami a kandidoval i za fašistickou Národní stranu, mu doporučili lidé z okolí prezidenta Václava Klause

Kolem ministra školství Josefa Dobeše (VV) bylo minulý týden rušno. Najevo vycházel jeden skandál za druhým. Nové šéfce svého kabinetu Janě Machálkové (za necelý rok už čtvrté v této funkci) dal hned po jejím nástupu mimořádnou odměnu 110 tisíc korun. To učitele, trpící nízkými platy, pořádně rozlítilo. Dobeš navíc Machálkové pomohl se sepsáním vysokoškolské seminární práce s názvem Politická komunikace ministra Josefa Dobeše. Provalilo se také, že na jeho ministerstvu byl systematicky sledován obsah e-mailů úředníků. Ministr kvůli tomu musel na kobereček svého poslaneckého klubu. Výsledek? Kolegům se sice jeho chování nelíbí, vyměnit ho však nechtějí.

Snad nejvíc ale o názorech ministra prozradilo, že svým prvním náměstkem chtěl udělat Ladislava Bátoru (59). Tento muž totiž před pěti lety vedl na Vysočině kandidátku fašistické Národní strany. Ta se „proslavila“ hlavně návrhem „dobrovolného přesunu Cikánů do země zaslíbené“ a řečmi o tom, že jim letenky do Kanady s radostí zaplatí.

Nejen zlá slova

Pro Ladislava Bátoru by náměstkovské křeslo bylo splněním životního snu. Léta se totiž snaží v politice najít své výsluní. Před rokem 1989 byl členem Československé strany socialistické. Později vstoupil do Občanské demokratické aliance (ODA). Podle obsáhlého a květnatého životopisu, který Bátora zveřejnil na internetu, stranu opustil pro „nesouhlas s účastí ODA na sarajevském atentátu“ a také proto, že v zimě 2000 v době televizní krize nesouhlasil s rebelujícími redaktory a sympatizoval s vedením dosazenou šéfkou zpravodajství Janou Bobošíkovou.

V roce 2006 Bátora kandidoval za Národní stranu Petry Edelmannové. V už citovaném vlastním životopise to vysvětluje tím, že ho zklamala ODS, „poslední parlamentní strana“, o které si myslel, že „bude hájit české zájmy“. Čím? Bátoru pobouřilo, že dva její poslanci hlasovali pro zákon o registrovaném partnerství. Zároveň prý tušil, že se blíží „přitakání vondro-
-topolánkovské ODS evropeismu, ba přímo eurofederalismu“. „Pro mě se tak octla svrchovanost našeho státu v osudovém ohrožení,“ píše Bátora. „A byl jsem vychován, že v takovém případě se sedlá!“ Národní strana pro něj v tu chvíli byla sice „kulhavou kobylou“, ale jinou platformu, která hájí „české zájmy“, prý neviděl. Později byl Bátora nějaký čas členem Strany svobodných občanů Petra Macha a naposledy se neúspěšně pokoušel dostat do Senátu za Bobošíkové Suverenitu.

Bátora dnes sice tvrdí, že rasismus Národní strany ho neoslovoval, v praxi ale prokázal opak. Jako přísedící Obvodního soudu pro Prahu 7 měřil zcela odlišným metrem Romovi a bílým zlodějům. V roce 2003 se mu dostal na stůl případ romského narkomana, kterému média přezdila „sup z Karlína“. Za povodňové rabování v pražských ulicích dostal šest let nepodmíněně. O pár měsíců později řešil přísedící Bátora stejně starou, stejně často trestanou dvojici zlodějů, která také okrádala vyplavené. Jediný rozdíl byl v tom, že tentokrát se nejednalo o Romy. Od soudu zloději odešli s osmiměsíční podmínkou.

Náměstkem nebude. Zatím

Bátora má vlivné známé. Je předsedou konzervativní euroskeptické Akce D.O.S.T., která dlouhodobě adoruje prezidenta Václava Klause. Právě díky této platformě má Bátora blízko nejen k Hradu, ale také k premiéru Nečasovi. Například koncem loňského roku na diskusním večeru o budoucnosti české pravice, pořádaném Akcí D.O.S.T., vystoupil šéf prezidentovy kanceláře Petr Hájek, stejně jako poradce premiéra Roman Joch. Sám Dobeš pak v sobotních LN potvrdil, že Bátoru mu doporučili lidé „okolo pana prezidenta“.

Mezi svými známými začal Bátora zhruba před měsícem mluvit o tom, že bude náměstkem. Začátkem minulého týdne ho Dobeš představil na poradě vedení ministerstva jako nového poradce. Novinka pronikla na veřejnost, proti jmenování Bátory náměstkem se zvedla silná vlna nevole. Premiér Nečas se vyjádřil jasně: „Pokud se někdo politicky angažoval s Národní stranou, jen těžko si dovedu představit, že by zastával tak vysoký post, jako je náměstek ministra. Zvláště v rezortu školství a mládeže.“

Ministr Dobeš začal mlžit. V tiskové zprávě sdělil, že sice chystá personální změny ve svém nejbližším okolí, ale informace o tom, že náměstkem bude Bátora, jsou „pouze spekulativní“. Brzy vyšlo najevo, že Dobeš chce odvolat respektovanou náměstkyni za ODS Evu Bartoňovou. Koncem minulého týdne se Dobeš sešel s Nečasem. Žádnou oficiální zprávu politici po schůzce nevydali. Jedno je jisté: Bartoňová náměstkyní zůstává. Co bude s Bátorou, se ale zatím neví. Ministerstvo odmítá říci, zda je definitivně ze hry. „K tomu nemohu poskytnout bližší informace,“ vyhýbá se jasné odpovědi mluvčí Václav Koukolíček. „Jeho jmenování není v tuto chvíli aktuální.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].