Člověk může mít výhrady k necitlivým heslům věštícím jeho vlastní exitus, ale svým způsobem byla lékařská nátlaková akce impozantní. Finančně jasně podhodnocená skupina odborníků dává všanc vlastní jistoty, protože nehodlá dál snášet nedůstojné podmínky. Neústupností a ochotou riskovat si vymůže nabídku svého ministra, o jaké se učitelům nebo vědcům nikdy ani nesnilo. Dvě miliardy navíc na platy, v průměru pět až osm tisíc pro každého nemocničního doktora – v čase krize, kdy vláda škrtá, kde může. Lékaři, dlouhodobě nejrespektovanější profese v Česku, mohli ze souboje se státem vyjít jako sebevědomý stav, který dokáže skloubit vlastní oprávněné nároky se smyslem pro realitu a společenskou zodpovědností. Teď jim velmi vážně hrozí, že nevyjdou.

 

Železní odboráři

To, co jsme viděli minulý týden, bychom mohli nazvat temnou stránkou českého lékaře, kterou měl snad každý čest poznat coby pacient v ordinaci nebo na nemocničním lůžku. Arogantní, zneužívající své převahy, přezíravě nekolegiální. Dvoumiliardové navýšení, jež ministr zdravotnictví Luboš Heger lékařům slíbil, je v současných možnostech země, která se pokouší zachránit státní finance, a jiným státním zaměstnancům z toho důvodu platy seškrtává, velkorysou nabídkou. Odboráři rádi říkají, že důstojné platy jim stát slibuje dvacet let a jim už prostě došla trpělivost, takže teď chtějí všechno, nebo nic. Bohužel si odmítají připustit, že jim trpělivost došla ve velmi…

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1555

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte