2-kom-nomura_n.jpg
2-kom-nomura_n.jpg

Poté, co stát prohrál u pařížské arbitráže spor, ve kterém žaloval banku ČSOB, oznámil uražený ministr financí Miroslav Kalousek, že podává trestní oznámení na celou Zemanovu vládu, tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a nuceného správce IPB Petra Staňka. Zároveň se ministr rozhodl konečně uveřejnit dosud tajné smlouvy o vyrovnání s Nomurou (ty mu už dávno přikázal zveřejnit soud), jež prozrazují stěží uvěřitelný a přiznaný nátlak státu na justici a orgány činné v trestním řízení.

2-kom-nomura_s.jpg
2-kom-nomura_s.jpg
Jak vůbec ministra Kalouska napadlo podávat trestní oznámení na jednu z bývalých vlád? Byl to přece ministr Kalousek, kdo opakovaně tvrdil, že nechápe, když někdo v kauze IPB pořád vidí boj dobra se zlem. Vždy prý šlo jen o peníze.

 

Kladná v. záporná hodnota

Když to ministr takhle hezky prakticky vidí, není pak zcela pochopitelné, proč se chce mstít některým lidem, když věci nedopadnou podle jeho gusta. Pokud jde o byznys, měl se ministr smířit s tím, že si on a jeho lidé špatně přečetli smlouvu (garance platí v plné výši), a byznys považovat za skončený. Proč si Kalousek vůbec myslí, že lidé, kteří dojednávali nucenou správu IPB a následný rychlý prodej do rukou ČSOB, měli nějaké nekalé úmysly? Pokud ze systémově důležité banky mizí raketově rychlým způsobem aktiva i vklady, musí stát jednat bleskově a rychle.

Ve zcela novém kontextu se postup vlády a ČNB…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte