Kabinet si zřejmě zasněně oddechl, že jeho aktuální problémy přikryje deka zapomnění, stejně jako sníh venku přikrývá děravé silnice. Jenže každý sníh jednou roztaje, a co je pod ním, se znovu a nelítostně připomene.

 

Lhostejnost

Ještě než se dostaneme k situaci ve vládě, navažme na komentář týdeníku The Economist o „putinizaci“ východní Evropy. V Česku se dlouho vedla polemika, nakolik je možné, aby se vrátila nějaká forma totality. Většinou se to zmiňovalo v souvislosti s tím, jestli se ještě máme bát nástupu komunistů k moci. Optimisté a ti, kterým se varování před vyčkávající neo-totalitní stranou nelíbilo, říkali: Už není Sovětský svaz, jsme v Evropské unii, jsme v NATO… není čeho se bát.

Pohled na sousední Maďarsko však ukazuje, že i navzdory všem těmto předpokladům je možné mířit k jisté formě autoritativního režimu, a dokonce u toho nemusejí být nápomocni komunisté.

The Economist s nadhledem popsal a pojmenoval to, co se právě v našem regionu děje. Pro nás je ale také důležité vědět, jak je možné, že se to děje. Jak je možné, že se společnost dobrovolně (navíc prostřednictvím regulérních voleb) posouvá do méně svobodné éry. Pomoci v pochopení nám mohou výzkumy veřejného mínění, které se po léta společně provádějí v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Z nich vyplývá, že Maďaři nejméně ze všech Středoevropanů věří tomu, že něco mohou ve veřejné sféře ovlivnit či změnit. Politika…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte