Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

O čem to jen bylo

Nač číst knihy, když si z nich nic nepamatujeme?

Byl to úžasný zážitek, když jsem četl knihu Allena Weinsteina Křivé svědectví: Případ Hiss a Chambers. Fascinují mě komunistické intriky v Americe a tu knihu jsem chtěl číst už dávno. Živě si pamatuji, jak jsem asi před dvěma roky – cestou k přátelům do New Hampshire – našel v restauraci spojené s antikvariátem jeden dobře zachovalý výtisk.


U jezera

Několik nejbližších dnů jsem pak neměl chuť dělat nic jiného než tu knihu číst. Jezdi jsem sice s dětmi na kajaku, rybařil a opékal špekáčky, ale nemohl jsem se dočkat, až se vrátím k hrdinům příběhu, údajným sovětským špionům Algerovi (Hissovi) a Whittakerovi (Chambersovi). Bydleli jsme v domě na břehu jezera a jasně si vzpomínám, jak jsem občas zvedl pohled od knížky k průzračné a prosluněné hladině a vzápětí se zase ponořil do špinavého přítmí Případu. To vše si pamatuji, ale je tady problém: z vlastního obsahu knihy si nepamatuji téměř nic. Než jsem začal číst Křivé svědectví, měl jsem základní představu o celé aféře, a dnes, dva roky po přečtení knihy, jsem na tom skoro stejně. Všechno ostatní jsem zapomněl. Nač jsem tu knihu vůbec četl? Uvědomil jsem si něco hrozného: nepamatuji si knížky, které jsem četl.

Dílo Allena Weinsteina jsem vybral jen jako náhodný příklad, ale stejně to je třeba s knihami jako Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye od Michaela Chabona (v mé knihovně leží napravo) nebo Touha po svobodě:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.