Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Přílohy

Proti kmotrům

Vypadá to, že víkendové volby učiní českou politiku lepší, než byla před nimi

41-kom1_n.jpg
41-kom1_n.jpg

Jedna otázka z letošních voleb: Co dělají političtí kmotrové, když spadnou do opozice? Trpělivě čekají na další volby? Nebo oživí své kontakty v jiných politických stranách? Nebo snad odchází do „kmotrovského“ důchodu? Hádanka se samozřejmě týká šéfů místních „mafií“, kteří v posledních letech obvykle pod hlavičkou ODS ovládli radnice velkých měst. Kdo se těšil, že ve víkendových komunálních volbách budou občané hlasovat proti těmto lidem, musí být do značné míry spokojen. ODS totiž odešla až na výjimky poražena. Ani pro předsedu Petra Nečase a jeho vedení to ale nemusí být úplně špatná zpráva.

 

41-kom1_s.jpg
41-kom1_s.jpg
Pravicová rarita

O tom, že v těchto volbách nešlo jen o pouhé dělení radnic, se psalo dlouho dopředu. Hlasování mělo potvrdit nebo vyvrátit několik důležitých trendů, které v posledním roce proměňují českou politiku. Tak se také – spíš v pozitivním smyslu – stalo.

ČSSD zůstává nadále velmi silnou stranou (ostatně kdo vyhrál minulé parlamentní volby?). V řadě měst se ODS před volbami rozpadla na dvě části, které kandidovaly proti sobě – jedna jako ODS, druhá jako nezávislí. To nahrálo sociální demokracii, která díky tomu v řadě velkých měst volby vyhrála. O víkendu se také potvrdilo, že česká politická mapa se začíná profilovat na dvě části. To je u nás nový fenomén, dosud známý z Polska, kde stojí jihozápad proti…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte