Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Gordický uzel Vesecká

Jde o pozoruhodný test uvádění programu Nečasovy vlády do života. Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou chtějí odvolat dvě vládní strany - TOP 09 a Věci veřejné. Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z třetí vládní strany ODS dokonce slíbil její odvolání ještě předtím, než se stal ministrem. A přestože již uplynulo sto dnů vládního hájení, Vesecká se na postu stále drží. Pokud odejde ještě letos, bude to možná na další významné místo ve struktuře státního zastupitelství. Přitom není téměř žádných pochyb o tom, že Renata Vesecká svými zásahy v kauze někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka v roce 2007 porušila zákon, profesní etiku a instituci státního zastupitelství poslala do područí politické moci. A právě v tom paradoxně zřejmě spočívá potíž s jejím odvoláním.

Důvody, proč Vesecká stále sedí ve svém křesle, se bohužel nezměnily. Souvisí s touhou politiků ovládat zemi více, než jim náleží - v tomto případě jde o snahu mít umetenou cestičku k zásahům do policejního vyšetřování politických kauz. Vesecká svými zásahy do případu Čunek a odvoláním státních zástupců, kteří se proti jejímu evidentně nezákonnému kroku postavili, plnila vlastně jen přání (ať už vyřčená nebo nevyřčená) politiků. Před třemi lety uzavřela s politiky pevnou alianci, která je teď těžko vypověditelná.

Vesecká je totiž drží v šachu. Na rozdíl od veřejnosti ví, kdo byl před třemi lety zadavatelem úkolu zastavit stíhání Jiřího Čunka proto, aby nepadla vláda. Možná přímo…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte