Média jsou plná informací o náhlém rozhodnutí pozastavit dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Soutěž na výběr dodavatele se dává k ledu a zpoždění prý může nabrat několik let. Zpomalení dostavby už potvrdili ministr průmyslu Martin Kocourek a ředitel ČEZ Martin Roman.

Je však třeba říci, že jde trochu o bouři ve sklenici vody. Zpoždění výstavby museli čekat všichni, kdo situaci v energetice sledují. Autor tohoto komentáře například před rokem a půl opakovaně upozorňoval, že hlavním důvodem, proč ČEZ vystřelil informaci o dostavbě Temelína tak brzy (a nepřipraven), je snaha zabránit vyplacení mimořádné dividendy. O té se tehdy mluvilo s tím, že by mohla být použita na tlumení dopadů ekonomické krize. ČEZ superdividendu státu vyplatit nechtěl a dostavbu Temelína mohl oznámit právě jako vzkaz politikům: Neberte nám peníze, budeme je potřebovat na Temelín.

Firmě ČEZ se „riziko“ velké dividendy podařilo odvrátit i proto, že nastoupila slabá úřednická vláda. Teď ale vládnou opět politici, navíc s mnohem silnějším mandátem, a jejich chuť brát si peníze z firmy opět poroste. Také se změnila doba, takže klást tomu překážku v podobě temelínské vize není reálné. Lze si tedy tipnout, že nastává doba dividendová.

 

Krize se zpožděním

Je celá řada praktických důvodů, proč netrvat na rychlé dostavbě Temelína. Například je tu všeobecně podceňovaná otázka vyvedení proudu z Temelína do sítě. Nové bloky si vyžádají…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte