Plzeň se stala Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Nečekaně: o jejím soupeři Ostravě bylo během kandidatury mnohem víc slyšet, stačí si jen vzpomenout na všechny ty festivaly, výstavy a akce, které za poslední měsíce uspořádala nejen u sebe, ale taky v Praze, již zřejmě chápala jako nejlepší cestu, jak na své aktivity celorepublikově upozornit. Plzeň se oproti tomu soustředila víceméně jen na dění přímo ve městě a vlastně se k souboji sama stavěla jako outsider. Vždyť šla do boje pod heslem "Zkuste si to aspoň představit!“. Jako by to i pro ni bylo přání z říše snů.

Rozdíl v sebevědomí obou měst byl ostatně dobře vidět i po středečním rozhodnutí mezinárodní komise: zatímco v Ostravě večer probíhala opulentní streetparty, jež se z plánované oslavy proměnila k překvapení jejích obyvatel v tryznu, v Plzni neměli pro velebení vítězství připravené nic a ulice města byly toho večera docela vymetené.

V Ostravě se teď bude ještě dlouho řešit, proč nakonec těsným rozdílem jednoho hlasu prohrála a co za tím mohlo všechno být. Zato v Plzni musí veškerou energii napřít hlavně dopředu. Další z hesel jejich kandidatury znělo "Otevři si Plzeň“ a pro město bude důležité ukázat, že je v něm opravdu co otevírat. Mluví se o stavbě nového divadla, galerie a celé kulturní čtvrti v areálu bývalého pivovaru. To musí pro místní milovníky kultury znít jako rajská hudba, protože dosud se vedení města nemohlo rozhodnout, jestli spíš přispět na…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte