Málokdy se novinářská investigace a její objevy potkají s vládním záměrem. Minulý týden se to stalo. Novinářské nahrávky korupčních hovorů náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy korunovaly podezření, že v Česku dlouho a hanebně kvete úplatkářský systém armádních obchodů. S tímto poznáním se deník trefil do protikorupčního tažení ministra obrany Alexandra Vondry. Ještě nikdy od vzniku samostatné republiky jsme neměli takovou šanci změnit prohnilý systém armádních nákupů.

Nejásejme však předčasně, jsme na začátku a hrozí to, co se stalo mnohokrát v minulosti. Nad případem se zatáhne opona během policejního vyšetřování. Protikorupční policie jako obvykle zamete stopy zločinu, zamlží důkazy, které nyní vypadají tak přesvědčivě, a za rok nebo třeba za pět let nám bude předložen verdikt, že se vlastně nic nestalo.

Jedině strach

O tom, že nákupy pro armádu jsou rájem pro korupčníky, se v Česku mluví už řadu let. Politici všech dosavadních vlád schvalovali projekty, které stály armádu desítky miliard korun a které vojáci často ani nepotřebovali nebo neměli jejich nákup ve svých strategických plánech. Podezření se ale podařilo prokázat až teď deníku MF Dnes.

Novináři získali nahrávky několika schůzek, na nichž dlouholetý náměstek ministerstva obrany Jaroslav Kopřiva zkušeně domlouvá s finskou firmou Patria provizi za třímiliardový nákup minometů – tedy zbraní, které armáda vůbec nepožaduje.

Práce reportérů MF…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte