0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace29. 8. 20104 minuty

Krasopis se přežil

Prvňáčci ve čtyřiceti českých školách se už letos nebudou učit klasické „psací“ písmo jako jejich rodiče a prarodiče. Čeká je mnohem jednodušší abeceda, která – pokud se osvědčí – dosavadní krasopis úplně nahradí. Písmo Comenia Script pro školy navrhla grafička Radana Lencová.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co jste měla na vysvědčení ze psaní?

Vždycky jedničku. Na psaní jsem byla odmala šikovná, možná i nejlepší ze třídy.

Souvisí schopnost pěkně psát s výtvarným talentem?

Určitě. Ale existují i lidi, kteří mají výtvarný cit a přitom jsou dysgrafici. Jsou totiž dva druhy talentu – talent spontánně se vyjadřovat a talent napodobovat nějaký vzor. To máte jako v tanci, někomu jde spontánní výrazový tanec, cítí se v něm svobodný, protože žádný jeho krok nemůže být špatně. Ale když se tentýž člověk má naučit pevně dané kroky, nejde mu to.

Nové písmo pro školy jste navrhla proto, že ony taneční kroky dnešního psaní jsou příliš obtížné a zastaralé. Jak dlouho se nezměnily?

Od šedesátých let se školní vzor písma měnil jen minimálně. Vlastně poslední skutečně velká změna přišla v roce 1932, kdy se zrušil krasopis, tedy styl psaní s přítlakem a stínováním.

Co to bylo?

Máte ostré měkké ocelové pero a při psaní vyvíjíte různý tlak. Jemným uděláte tenoučkou linku, přítlakem ji dokážete zesílit.

To už je téměř kaligrafie. Jak to dětem šlo?

No, byl to dril. Princip krasopisu je ten, že napodobujete předlohu, jak nejlépe umíte, a potlačujete své individuální tendence. Zajímavé je, že v době, kdy k nám tenhle ideál – říká se mu anglická tučná latinka – přišel,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc