Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Když Mirek Topolánek v roce 1998 obhajoval senátorské křeslo v Ostravě, polepil nároží svými originálními billboardy: jejich základní myšlenkou bylo, že se na nich v žádném případě nesmí objevit jméno ODS. (Legenda říká, že ho za to Václav Klaus, v tu dobu na návštěvě Ostravy, pak za trest nevzal do své tenisové lóže a už mu to vydrželo.) Topolánek ovšem vyhrál.

Po dvanácti letech Topolánkův patent adoptovala a ještě vylepšila pražská ODS, když zahájila první anonymní kampaň v historii - což patrně vychází z průzkumů ukazujících, že letos na podzim má šanci v Praze vyhrát kdokoli, kdo si na billboard napíše "Nejsem z ODS“.
Takže žádné tváře, žádná značka, jen stranický pták.

Ale té invence: Uhrůprostí puberťáci z fotobanky sdělují, že jsou hrdí na své město, protože tu mají "vzdělání a zábavu“. Fíha - to je teda v roce 2010 úspěch. Muž středního věku v obleku je zase na město hrdý, protože má dobrou práci, což bych chápal, pokud třeba dělá konzultanta pro magistrát.

Jsou to jen čtyři roky, kdy pražská ODS za 28 milionů (oficiálně, rozumíte?) kobercovým náletem pokryla Prahu snad milionem fotografií Pavla Béma - včetně těžko uvěřitelného obřího portrétu na tehdy ještě rozestavěném pankráckém mrakodrapu. To, co se chlapcům ve špičatých botách v následujících letech povedlo, se jednou určitě stane námětem pro strhující knížku, možná film, možná vyšetřovací spis.

Pamatuju v…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte