ALMA_MATER.jpg
ALMA_MATER.jpg
 

Zvlněná krajina vinic a kamenných vesniček byla ozářena nadpřirozeně měkkým světlem, které vrhaly dlouhé podvečerní paprsky. Jako se smrtí smířený stařec, který přijal poslední pomazání, byl svět zapadajícího slunce naplněn nadpozemským mírem.

Sjížděl jsem z Černých hor do údolí, které bylo rozevřeno na všechny strany a na jehož dně ležel opevněný Carcassonne. Za ním se krajina pozvolna opět zvedala na západ k Pyrenejím, jejichž vrcholky se na vzdáleném obzoru ztrácely v mlžném oparu, zatímco na levé straně bylo cítit moře. Nešlo nemít skvělou náladu a i Kateřina si pobrukovala melodii nějaké vlezlé rozhlasové písničky, jako kdyby mohla cítit to samé co já.

Lastours
Hluboká údolíčka sevřená svahy zelených kopců se sem tam zastrčenými kamennými vesničkami o několika domech s románským kostelíkem, které zde stavěli ještě v 15. i 16. století – románský sloh v těchto odlehlých údolích přečkal i renesanci, a pak už nestavěli nic, protože byli chudí a baroko se zde neujalo.

Byl jsem v zemi katarských pánů a po pravdě řečeno, bylo tam vedro jako v pekle. Za poledního žáru jsem se štrachal nahoru ke zříceninám čtyř hradů, které kontrolovaly okolní území podél hrany Montagne Noire. Zdejší páni z Cabaretu, zvaní podle největší ze svých pevností, chránili katary od konce 12. století a už záhy se zde usadily komunity dokonalých.

Divoce rostoucí tuje a cypřiše dodávaly skalnímu ostrohu se…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte