Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Elixír ze Sibiře

Od chvíle, kdy v roce 1903 přišel I. P. Pavlov s teorií podmíněných reflexů, jsou objevy ruských vědců spojeny především s válečným uměním. Ne vždy měly ale agresivní povahu. V roce 1915 ještě pan Zelinskij přišel na to, že nejlepší protiplynová maska je s filtrem naplněným dřevěným uhlím, a zachránil tak mnoho lidských životů. Pak už to ale všechno mělo tak trochu násilný odstín. Kdyby zbrojaři ruské vědce nepopoháněli, ti by nepřišli ani na polovinu objevů, které jim získaly světový věhlas. V roce 1930 vytvořil Semjonov teorii chemické řetězové reakce a v roce 1947 spatřil světlo světa asi vůbec nejslavnější ruský objev: pan Kalašnikov vymyslel geniálně jednoduchý stroj na vraždění – samopal AK-47. Následovala první atomová elektrárna (uvedena do provozu 1954) a první atomový ledoborec (pochopitelně se jmenoval Lenin). V uzavřených, umělých městech vzdálených tisíce kilometrů od civilizace, se ruští géniové snažili vymyslet, jak by SSSR přepral Ameriku. Než to vykoumali, SSSR se zhroutil a s ním i ruská věda. Tzv. monoměsta, kde se kromě bádání nedalo dělat nic, umírají spolu se svými obyvateli.

Ruské objevy jsou dnes sporadické a skromné. Jeden zásadní ale může lidstvo posunout hodně kupředu. Nebo naopak. Bakterie, vypěstovaná v podmínkách věčného mrazu, pomůže člověku dožít se až 140 let. Ruští vědci v čele s Anatolijem Baršukovem vydlabali z jakutského ledu Bacillus F, starý asi tak milion roků, který zatím poskytuje dlouhověkost myším a mouchám. Na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.