Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Poslední z rebelů

Jan Gregor
Jan Gregor • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

"Když kouříš, tak kuř a jenom to nepředstírej. Když piješ, tak doopravdy pij,“ dával při natáčení Rebela bez příčiny James Dean devatenáctiletému kolegovi rady pro budoucí kariéru. Ambiciózní mladík z Kansasu si to dobře zapamatoval a metodě Stanislavského zůstal věrný celý život. Měl pronikavé modré oči, ale vyzařovaly z nich úplně jiné emoce než třeba z očí Paula Newmana. V sobotu 29. května skolila rakovina prostaty Dennise Hoppera, posledního z generace bouřliváků a rebelů, kteří začínali ve filmové branži v padesátých letech.

J

Jan Gregor
Jan Gregor • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
eho herectví vycházelo z vnitřního temného proudu energie, napájeného vlastními drogovými excesy. Jestliže se nejvíce proslavil rolemi feťáků, psychopatů a maniaků, šla z něj hrůza právě proto, že se do nich nemusel příliš vciťovat. On prostě šílený do velké míry opravdu byl.

Na věčně sjetém motorkářovi Billym z Bezstarostné jízdy (1969) je vidět, že v kouřených jointech není tabáková náhražka. Podobně autenticky zahrál labilního feťáka o deset let později v roli zmagořeného fotoreportéra v Copollově Apokalypse. Démony rozhodně nemusel tahat odněkud z paty. Udržoval se v těch letech v provozu denně průměrně třemi gramy kokainu, půllitrem rumu a třiceti pivy.

V roce 1983 ale podstoupil úspěšně odvykací kúru a o tři roky později objevil svou životní hereckou příležitost při pročítání scénářů. "Já jsem Frank Booth. Musíte…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte