Jak to s novými názvy a názvoslovími bývá, evokují, jak se k nějakému čerstvému fenoménu či problému lidé staví a jestli už se alespoň trochu shodli na tom, o co že to vlastně jde.

Tak je to i s „řeckou krizí“ či „krizí eura“.„Řeckou krizí“ to nazývá ten, kdo si říká, že vlastně tak nějak stačí vyhnat ty „nezodpovědné Řeky“ z eurozóny a zase budeme všichni zpátky ve starém, hezkém, dobrém, pohodlném, prosperujícím světě, kde jsme si tak zvykli žít. Jenže tak to není. „Krize suverénních (rozuměj státních) dluhů“ také není zrovna adekvátní výraz. Nějak nám totiž nevysvětluje, proč se podobně netrápí i jiné než evropské státy, které přece také mají „suverénní“ (státní) dluhy.

„Dluhová krize“ to rovněž není, protože v celkovém součtu má Evropa i eurozóna mnohem menší dluhy než jiní světoví ekonomičtí giganti jako Japonsko či Spojené státy. Takže nakonec jde asi ze všeho nejvíc o „institucionální krizi měnové unie“ (svým způsobem je to dokonce „institucionální krize celé Evropské unie“), protože ústřední problém není gigantická výše dluhů a schodků, ale neschopnost situaci řešit. A svým způsobem jde vlastně o „krizi evropských elit“, protože ty buď nepochopily, nebo nechtějí pochopit, jak je situace vážná.

 

Skutečné dopady
Ať se to…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte