73_stransky01_R22_2010_n.jpg
73_stransky01_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Tak tu máme zase volby. Podle některých politiků je to tentokrát výjimečný den, ale pro nás – členy volební komise – je to pracovní odpoledne, kdy se nepředvídatelně střídají chvíle stresu a momentů, kdy se vůbec nic neděje. Má se rozhodnout o směrování našeho státu na příští čtyři roky, ale pro nás to znamená především několikahodinové sezení v místnosti, dělání čárek u jednotlivých jmen a jednotvárné vydávání obálek voličům.

73_stransky01_R22_2010_s.jpg
73_stransky01_R22_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Nicméně i pro to je potřeba příprava: členové volební komise se během přípravného setkání tři týdny před volbami dozvědí, že s voliči nesmějí mluvit o politice nebo že si mají po uzavření volebních místností rezervovat čas až do večera, případně až do nedělního rána. Jiná speciální příprava není důležitá, jen si nesmím nikdy zapomenout zařídit svůj volební průkaz, jinak bych paradoxně vůbec nemohla odvolit, protože mám trvalé bydliště jinde.

Ačkoli sedím devět hodin (členové volební komise jsou v pátek na místě už v jednu hodinu odpoledne) s dalšími třemi ženami a dvěma muži v jedné místnosti jenom kvůli volbám, o politice nepadne ani slovo. Sedíme v jedné ze škol blízko pražského náměstí Míru, nejmladšímu členovi komise je kolem čtyřicítky a nejstarší jsem já se svými 85 lety. S některými kolegy se znám již dlouho, protože se snažím asistovat u každých voleb, i přesto mluvíme především o počasí, a i když část kolegů do komisí vyslala politická strana,…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte