Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jak číst nově Bretona

Výbor z básní „papeže surrealismu“ ve zcela novém světle

56A_R22_2010_n.jpg
56A_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Překlady cizích básníků hrály v Čechách vždy poměrně zásadní roli. Stačí si vzpomenout na to, jaký vliv měl Čapkův překlad Apollinairova Pásma na celou generaci poetistů nebo jak silnou rezonanci měly v šedesátých letech Zábranovy převody beatniků. Nyní u nás vyšel pod názvem Otevřte, to jsem já vůbec první výbor z poezie Andrého Bretona a lze jej směle přiřadit k výše zmíněným zásadním počinům. Výbor pořídil básník Petr Král, který zná důvěrně materii i dějiny surrealismu, především ale sám strávil v Paříži více než třicet let. A to v jeho případě znamenalo niterné poznání francouzského jazyka i prostředí, z něhož se Bretonovy básně napájely, což představuje nenahraditelnou zkušenost.

56A_R22_2010_s.jpg
56A_R22_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Žhavým proudem
V Česku po roce 1989 Bretonovi doposud vyšlo sedm prozaických knih (Nadja, Šílená láska, Spojité nádoby, Arkán 17, Manifesty surrealismu, Antologie černého humoru a Rozhovory), ale žádný výbor z básnických textů. Kromě Bretonových knih se objevila také celá řada svědectví bývalých surrealistů, která ukazovala Bretona v nepříliš lichotivém světle. Například v románu Raymonda Queneaua Odile vystupuje Breton jako poněkud autoritářský, hašteřivý vůdce se zálibou v drbech a pletichách vůči ostatním členům surrealistické skupiny. Tento oficiální obraz „papeže surrealismu“ jako by zvolna překrýval to, čím byl André Breton především – básníkem.

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte