39A_R20_2010_n.jpg
39A_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Jejich výroky se objevují na monitorech finančníků v červené barvě vyhrazené pro zprávy mimořádného významu. Jejich rozhodnutí mohou zařídit prosperitu podniku a vzápětí způsobit kolaps státu. A jejich moc se zdá být věčná: přestože jsou ratingové agentury označovány za spoluviníky doznívající finanční krize, mají rozhodující význam pro fungování finančních trhů. Právě jejich „downgrade“ Řecka (tedy snížení hodnocení jeho důvěryhodnosti) eskaloval tamní krizi a každý posun dolů na škále hodnocení je nyní největší noční můrou evropských strážců rozpočtů (varování před možným snížením ratingu dorazilo minulý týden i do Česka). Sázky jsou vysoké: horší ohodnocení znamená nižší zájem investorů o dluhopisy, a tím i podstatně vyšší úroky. A právě vyšší úroky či dokonce neschopnost získat nové půjčky dnes podporují obavu, že státy nakonec rostoucí břemeno dluhů „neutáhnou“.

39A_R20_2010_s.jpg
39A_R20_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Starý dobrý nápad
Zdálo by se, že fenomén ratingových agentur je novinka spojená s předkrizovým roztáčením obrátek finančního světa. Historie jedné za dvou dominantních agentur – Moody’s Investor Services – však začíná už na počátku 20. století, kdy byla velmi aktivní v hodnocení amerických lokálních dluhopisů. Druhá z agentur, Standard and Poor’s vznikla dokonce v polovině 19. století a od roku 1966 je součástí významné mediální skupiny Mc Graw Hill.

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte