Po větší část 20. století se Praha dostávala do centra světové pozornosti obvykle v tragických souvislostech, v posledních dvaceti letech se ale vynořil nový trend. Po sametové revoluci přišlo rozšiřování NATO a vloni předsednictví EU. A přestože jsme se o místo na výsluní svržením vlády zase připravili, stihli jsme ještě návštěvu Baracka Obamy, který právě v Praze pronesl klíčový projev o celosvětovém jaderném odzbrojení. Díky němu, a snad trochu také díky hmatatelné nejistotě, která nastala po zrušení projektu protiraketového štítu, se teď americký prezident spolu s ruským protějškem vydal do Prahy podruhé.

Klidná večeře
Samotná odzbrojovací smlouva START II daleko přesahuje horizont české kotliny. Je součástí procesu, který v podstatě začal už za Ronalda Reagana a s různými peripetiemi běží dodnes. Od konce studené války klesl celkový počet jaderných zbraní z 50 tisíc na dnešních zhruba 20 tisíc, součástí procesu je také neméně důležitý systém kontroly. Odzbrojování dvou největších mocností (společně vlastní přes 90 % jaderných zbraní) je nezbytnou součástí fungování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), jediného mezinárodního zákonného rámce, který nukleární potenciál nějak upravuje. Smlouva držitele jaderných zbraní k odzbrojování přímo zavazuje, a pokud ji nedodržují oni, není divu, že se k ní nehlásí ani jiné země, třeba Írán.

START II je navíc jenom jedním krokem. Dva dny před jeho podpisem Obama vyhlásil novou americkou…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte