65_R12_2010_n.jpg
65_R12_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Probouzím se do šera a zimy. Jurta přes noc vychladla, oheň v kamnech dávno vyhasl. Soukám se ze spacáku. Skrze škvíry ve stěnách vidím, že venku je už světlo, nějak moc světla. Beru si kalhoty a boty a jdu se ven vyčurat. Padá sníh a všude je bílo. Potkávám kluka z vedlejší jurty, směje se, sníh koncem srpna ho nepřekvapuje. Vracím se do jurty, vzápětí přichází paní domu, rozdělává oheň a dává vařit vodu na ranní čaj. Vchází otec rodiny, Ganbold, a hned dostává misku s čajem, pak i já. Objevují se další příbuzní, zvědaví na nečekaného hosta, jurta se plní a všichni dostávají čaj. Říkám, že jsem antropolog, škola mne sem už počtvrté vyslala na výzkum a zda se mohu zeptat na pár věcí. Ganbold přikyvuje, vybaluji tedy diktafon a nahrávám s ním rozhovor. Všichni kolem napjatě poslouchají.

65_R12_2010_s.jpg
65_R12_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Po rozhovoru Ganbold vytahuje plastovou tabatěrku a z novin si balí cigaretu. Ostatní dospělí muži také, dokonce jedna žena. Je to první mladá žena, kterou vidím na venkově kouřit. Chci si také ubalit, ale rozmazlen jemnými cigaretovými papírky matlám z novin nevzhledný špaček. Sedíme, pokuřujeme a ženy chystají jídlo. Je příjemné pozorovat Mongolky při vaření. Jediný pohyb není zbytečný. Dostávám misku nudlí se skopovým, děkuji úklonem hlavy, protože hlasitě za vše děkovat je nezvyklé, a pak už se láduju, jídlo je výborné.

Cítím únavu, mám za sebou dlouhý mnohadenní pěší pochod. Trochu se mi motá hlava.…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte