Nový vražedný útok zápalnou lahví proti romské rodině, tentokrát v Ostravě, samozřejmě vyvolává staré zoufalství. „Nepřijatelné, otřesné, šílené,“ komentoval útok premiér Jan Fischer a dodal: „Jsem přesvědčen, že je to akce, která do normální společnosti nepatří.“ Má zcela jistě pravdu. Nicméně aniž by šlo o umělou snahu po optimismu tváří v tvář dalšímu pokusu o hromadnou rasovou vraždu, dává úřední postup po ostravském žhářství jistou naději – na naději.

Správně pojmenovat
Zatímco překvalifikovat loňský pokus o upálení romské rodiny ve Vítkově z obecného ohrožení na hromadnou vraždu trvalo policii pět měsíců, ostravský pokus dostal tuto nálepku již za dva dny. Stát tedy obratem vzkázal veřejnosti, že vnímá podobné útoky jako vážný a brutální zločin. To je mimořádně důležité. Loni jsme zažili čtyři útoky zápalnými lahvemi proti romským domům, jako vraždu to však vyšetřovali jen ve Vítkově. A jen tady byl nalezen pachatel; zbývající tři útoky zařazené „jen“ do šuplíku obecného ohrožení zůstaly dodnes nevyšetřeny.

Překvalifikování zločinu v Ostravě na pokus o vraždu dává daleko větší šanci dopadnout pachatele. Zaprvé, případ se tak dostal na vyšší instanci. Na stoly detektivů, kteří vypátrali vítkovskou vražednou bojůvku. Ostravští detektivové se na tom případu vyučili, rozsáhlé vyšetřování jim umožnilo shromáždit velkou databázi informací o…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte