Málokterá disciplína je tak riskantní jako předpovídání budoucnosti, zvlášť v kypícím oboru zvaném informační a komunikační technologie. O to větší je po věštění poptávka. Na přelomu roku se do prognóz na příštích dvanáct měsíců pustily zástupy publicistů a analytiků. V hlavních bodech mezi nimi panuje shoda: blízká budoucnost patří nejspíš internetovým službám, jež pracují s údajem o aktuální poloze svých uživatelů (viz Víme, kde jste, Respekt 48/2009), sociálním médiím, která již nebudou jen pro zábavu, ale stanou se i výkonnými pracovními nástroji (např. Yammer, něco jako obdoba Twitteru pro firmy), a pozoruhodnému novému fenoménu, kterému se říká digitální vylepšování či rozšiřování skutečnosti. A samozřejmě kapesním komunikátorům, na nichž to vše poběží (máme ve zvyku říkat jim telefony, ačkoli již spolkly třeba i kompas či GPS navigaci a teď se chystají pohltit videokameru, digitální projektor a čtečku elektronických knih).

Avizované novinky již fungují, letos se hraje o to, zda a jak se rozšíří mezi masy. Pojďme se podívat podrobněji na třetí položku našeho výčtu – zobrazení reality tak, jak ji lidské oko nevidí.

Zatím je to především hospodský kousek, na nějž lamy, jak lidé od počítačů říkají laikům, hledí s otevřenými ústy a ještě po týdnu si o něm vyprávějí (ověřeno koncem listopadu v jedné smíchovské restauraci). Už dnes si můžeme do mobilu zadat jakékoli…

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte