S internetem je to jako s ekonomickou krizí – nikdo neví, co přijde zítra. Zatímco nad stále dostupnějšími informacemi a komunikací bez bariér západní společnost jásá, v poslední době se potvrzuje, že velkou neznámou zůstává otázka bezpečí.

Přelet nad konopným polem

Švýcarští policisté měli na dva farmáře z kantonu Thurgau políčeno už delší dobu. Podezřívali je z napojení na skupinu obchodníků s drogami. Před razií se jeden z mužů zákona podíval na internet, aby si upřesnil polohu farmy. Využil přitom službu Google Earth, která umožňuje sledovat zemský povrch z výšky. Když se blížil k zemědělské usedlosti, zaujalo ho na monitoru velké zelené pole schované uvnitř lánu kukuřice. Podezření se potvrdilo a dobře ukrytá plantáž konopí, o níž policisté dosud nevěděli, nakonec spolu s další zabavenou sklizní vydala více než tunu marihuany a skončila zatčením šestnácti členů skupiny.

Případ, o němž nyní referovaly světové agentury, je jen malou ukázkou toho, jak internet rozšiřuje možnosti spravedlnosti. Předloni v říjnu si to poprvé vyzkoušel Interpol, když po celém světě rozšířil fotografii neznámého pedofila spolu s prosbou veřejnosti o spolupráci. Jen první den ji vidělo 1,6 milionu lidí, za další dva dny znala policie pachatele. Je téměř jisté, že o nějakých deset let dříve by kanadský učitel Christopher Paul Neil beztrestně zneužíval děti v Asii dál, v éře internetu byl za pár dnů za mřížemi.

Někdy se tomu…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte