V ČR platí velmi přísná pravidla pro sterilizaci žen. Může ji podstoupit jen žena se čtyřmi dětmi, nebo třemi, ale pak musí být starší 35 let. Proč je to takto omezeno, když v jiných otázkách platí svoboda volby – například u potratů nebo sterilizace mužů?

ILONA LOBODOVÁ, PRAHA

Ptali jsme se zástupců tiskového odboru ministerstva zdravotnictví, předsedy Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Radima Uzla, čerpali jsme i z otevřených zdrojů:

Česká úprava ženské sterilizace je skutečně zastaralá. Kromě věku je důvodem pro schválení zákroku už jenom zdravotní stav. Konečné slovo má nejméně tříčlenná komise, kterou jmenuje ředitel daného zdravotnického zařízení.

Přístup ke sterilizaci zůstává v zajetí směrnice z roku 1971, kdy existovaly interrupční komise. Podobné úpravy v tu dobu fungovaly i v dalších státech, ale časem zvítězil liberálnější přístup. Ve většině demokratických zemí rozhodují o své plodnosti lidé sami bez vlivu úřadů. Jediné omezení spočívá v tom, že zájemce(kyně) o sterilizaci projde psychologickým vyšetřením nebo od podání žádosti do samotného zákroku uplyne nějaký čas. Jde o to, aby se člověk o tomto těžko vratném procesu nerozhodoval neuváženě.

Na západ od českých hranic se sterilizace považuje za jeden z nejdokonalejších a nejbezpečnějších způsobů antikoncepce. Například v Nizozemsku tento zákrok podstoupila třetina populace v plodném věku. Novela…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte