56a_R41_2009_n.jpg
56a_R41_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Z dnešního povědomí zmizel skoro dokonale. Po svém odchodu do exilu v roce 1949 sešel z očí i myslí tak důkladně, že se do živého oběhu jeho myšlenky nevrátily ani po roce 1989. Přitom jeho ekonomické knihy třeba z let velké hospodářské krize (např. Cesta z krize, 1935) není nezajímavé číst právě dnes. Macek byl tehdy vůbec prvním českým národohospodářem, který zaregistroval Rooseveltovu politiku „new dealu“, stal se průkopníkem keynesiánského myšlení a prosazoval mimo jiné, aby se československá koruna zbavila vazby na zlato a aby stát vháněním peněz do ekonomiky vytvořil nové investiční a pracovní příležitosti.

Do dějin se poprvé zapsal o hodně dřív: už na konci první světové války propracoval koncept pozemkové reformy, zahájené pak v roce 1919. Jejím nejdůležitějším prvkem bylo rozmnožení vlastníků půdy (přibylo jich přes 600 tisíc), což v neklidné poválečné době připravilo dělnické a městské revolucionáře o podporu venkova.

56a_R41_2009_s.jpg
56a_R41_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Ve svých původních představách ale Macek sledoval trochu jiný zájem. Celý život snil o větší společenské rovnosti i v tak nerovnoprávné situaci, jakou bylo uzavírání námezdních smluv. Dělník žádající továrníka o práci je vždycky ve slabší pozici, bude-li však žádat z pozice vlastníka třeba jenom malého kousku půdy, přijde jako suverén. Půda je svoboda, usoudil Macek a po něm to pochopil i český a moravský venkov. Z agrární strany,…

2009_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte