Evropská cesta měkké diplomacie selhává, i kvůli slabému Česku

Malé zemi, jako je Česko, sluší, pokud má v rámci zahraniční politiky v zásobě nějaké velké téma. Podpora demokratickým změnám na Kubě takovým tématem byla. Dokonce tématem, které jsme jako jedno z mála vzhledem ke své minulosti zcela autenticky v rámci Evropské unie prosazovali. Teď ale tohle téma jaksi usnulo.

Nevládním organizacím, které na Kubě pomáhají místním disidentům, se ze strany ministerstva zahraničí dostává velké podpory, diplomacie ve prospěch Kuby se však vytrácí. Češi letos předsedali Evropské unii a podle zdrojů z vlády nebylo vhodné, abychom v rámci předsednictví vytahovali téma, na kterém se neshodneme s většinou evropských zemí, zejména se Španělskem.

Problém je, že ani španělská cesta nenese plody. V jejím rámci se měl navázat dialog s Fidelem Castrem (83) a jeho nástupcem Raúlem Castrem (78). Jako krok vstřícnosti vůči režimu měly členské země EU přestat zvát kubánské disidenty na své ambasády. Za to se nám mělo dostat odměny v podobě většího vhledu do problémů Kuby a možnost urychlit tamní demokratické změny. Jenže místo toho poměry na Kubě zatuhly.

Jako po pádu SSSR
Už je to dlouhých šest a půl roku, kdy bylo na Kubě zavřeno do vězení pětasedmdesát členů demokratické opozice (dostali tresty mezi 10 a 28 lety). EU sice na to konto zavedla sankce, před…

2009_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte