21A_R29_2009_n.jpg
21A_R29_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Další české město zavedlo MHD zdarma

Na české mapě znečištění ovzduší ta červená tečka leckoho překvapí. Vedle očekávaných alarmujících hodnot v Moravskoslezském kraji a v Praze se uprostřed čisté Moravy vyjímá ještě třicetitisícové Valašské Meziříčí. Se špinavým vzduchem se tu srovnávají už roky, ale letos ten boj nabral nový směr. Radnice od poloviny června testuje efekt zavedení městské dopravy zdarma. Předběžné výsledky pokusu ukazují, že právě volný vstup by mohl být tím, co místní přiměje, aby nechali auto doma a vydali se přes město na sedadle autobusu.

21A_R29_2009_s.jpg
21A_R29_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Jde o peníze
Když starosta Jiří Částečka (ODS) kandidoval před třemi lety do úřadu, sliboval zlepšení životního prostředí a dopravní situace. Teď se pokouší pozvednout oboje najednou. Valašské Meziříčí vykazuje nejvyšší emise v celém Zlínském kraji, největšími znečišťovateli jsou průmysl, lokální topení tuhými palivy a doprava. Podle loňské studie, kterou si město nechalo vypracovat, osmdesát procent dopravního pohybu mají na svědomí místní. Na severu města totiž sídlí největší zaměstnavatelé, na jihu jsou zase největší sídliště, velká část obyvatel se tedy každý den auty přesunuje přes celé město sem a tam. Denně třicetitisícovým městem projede, měřeno tam a zpět, třicet tisíc aut. A protože se městský obchvat má začít stavět až v roce 2017, začala…

2009_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte