2009-687-mobr-normal.jpg
2009–687-mobr-normal.jpg • Autor: Respekt

2009-687-vobr-52R142009.jpg
Fotografie: Lákadlo, kterého se nelze vzdát. (Kňažko a Havlová) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Když do sálu před novináře vstoupili režisér Julius Ševčík a producentka Karla Stojáková, úplně ušli zájmu dobré třicítky fotografů a několika televizních štábů. Ti totiž minulou středu na tiskové konferenci k jejich filmu Normal zaměřovali objektivy kamer a fotoaparátů výhradně na Dagmar Havlovou. Právě návrat bývalé první dámy na filmové plátno označuje většina médií za hlavní událost spojenou se snímkem, jenže význam thrilleru zasazeného do prostředí třicátých let předválečného Německa tkví někde úplně jinde. Dokazuje, že se i ve zdejších omezených podmínkách dá natočit žánrový příběh, který si nezadá s větší evropskou produkcí.

Vyprávění inspirované životem sériového vraha Petra Kurtena se od tuzemské filmařiny odlišuje v několika směrech. Zaprvé univerzálně srozumitelným příběhem. Vypráví o tenké hranici mezi normalitou a šílenstvím, zkoumá vztah společnosti k násilí v těžkých dobách a klade si otázku, zda je chování vyšinutých jedinců podmíněno geneticky, nebo sociálně. To je téma na hony vzdálené tradiční české filmové laskavosti a sebe(ironii).

Zadruhé se liší až perfekcionistickým důrazem na vizuální podobu filmu: kvůli pečlivé postprodukci se o dva měsíce zpozdila premiéra. A v neposlední řadě vyčnívá vypiplanou marketingovou kampaní. Tvůrcům se podařilo vzbudit obrovská očekávání dvěma strhujícími trailery, které…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte