V posledních deseti letech jsou občané přesvědčováni, že je třeba opustit zápecnické radosti, do nichž je vehnal minulý režim. Češi se prý uchýlili do zahrádkářských kolonií, do zahrad svých chalup a chat, poněvadž za socialismu se nemohli realizovat lépe. K tomu přispělo ubohé zásobování. Pokud chtěl občan čerstvou zeleninu, musel si ji vypěstovat sám. Zahrádkářství je často považováno za neblahý pozůstatek socialistické éry. Nastala jiná doba a západoevropské společnosti nestojí o shánčlivé zelinářské burany - správný Evropan zeleninu kupuje v supermarketech. Realita je však poněkud odlišná. Alespoň ve Francii.

Rytmus přírodních dějů

Málokdo pochybuje, že životnímu stylu Evropy Francie přinášela a dodnes přináší určující podněty. V době, kdy vrcholí industrializace v profesionálním pěstování rostlin a kdy se naplno rozjel globální trh se zeleninou, je ve Francii privátní zahrádkářství opravdovou vášní. Nejde už o pěstění okrasných zahrad, o činnost, kterou známe jako statusový symbol bohatých vrstev z amerických filmů, ale o zahradničení v tzv. kuchyňských, my říkáme spíš zelinářských, zahradách. Statistiky jsou přesvědčivé - velký reprezentativní výzkum, pořádaný francouzskou vládou v roce 1994, dokládá, že z ovoce a zeleniny spotřebované ve Francii je 23 % vypěstováno na rodinných pozemcích. Zahradu vlastní polovina francouzských domácností, z toho dvě třetiny na ní pěstují zeleninu nebo ovoce. Nejde jen o obyvatele francouzského venkova -…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte