Mnozí si ještě pamatují slogan Nesvítíte někde zbytečně?, objevující se za totality na každém rohu. Pod spotřebou energie si obvykle představujeme světlo a teplo; energii však potřebujeme na výrobu všeho, co nás obklopuje. Především si ale v úvahách o budoucí spotřebě energie téměř nikdo neuvědomuje, jak velkou roli v ní hraje automobilismus.

Vodíku je dostatek

Podívejme se na automobil jako na benzinový kotel. Dva litry benzinu na cestu do práce a zpět ve městě představují 25 kWh energie. Při každodenní jízdě spálí jedno auto za rok více energie, než spotřebuje průměrná domácnost. Veškerá automobilová doprava u nás představuje zhruba 25 % energie spálené za rok v českých elektrárnách. A k tomu auta vypouštějí skleníkové a rakovinotvorné plyny a jsou hlučná. Všichni vědí, že zde máme výrazný ekologický problém. Osobní auta ale zakázat nelze - pro mnohé lidi jsou nepostradatelná, a navíc mají zásadní podíl na průmyslové výrobě. Řešením šetrným k životnímu prostředí (nikoli ke spotřebě energie) je elektromobil a auto na vodíkový pohon. Elektromobily jsou tiché, spolehlivé a mají velmi dobré jízdní vlastnosti. Překážkou jejich rozšíření je skladování elektřiny - všechny dosud vyvinuté akumulátory mají velmi vysokou hmotnost vzhledem ke své kapacitě. Dočasným řešením je odlehčení vozidla pomocí hliníkových slitin, uhlíkových laminátů a plastů. Přitažlivost elektromobilů omezuje také relativně malý dojezd a dlouhé dobíjení baterií, i když v poslední…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte