Poprvé v historii zasedá tribunál v zemi, kde došlo ke genocidě.V Kambodži stanul minulé pondělí před mezinárodním soudem nejvyšší dosud žijící vůdce Rudých Khmerů, bratr č. 2 Nuon Chea. Spolu s ostatními představiteli nejkrutějšího režimu v dějinách lidstva je obžalován z genocidy a ze zločinů proti lidskosti. Po téměř 30 letech. Málokdo věřil, že k tomu vůbec dojde. Na rukou obviněných lpí krev dvou milionů lidí, oni však tvrdí, že jsou vlastenci, a nikoli zločinci.

Ubytování na klidném místě

Minibus se kodrcá po hrbolaté cestě lemované přízemními domky. Mezi nimi se rozléhá dětský křik. Před 30 lety tu ale byl slyšet pouze nářek nevinných, který se ozýval z nákladních automobilů. Všichni věděli, že je to jejich poslední cesta. Směřovali do místa zvaného Killing Fields. V někdejší zahradě přeměněné v pláň s masovými hroby jich bylo objeveno na 130. Rudí Khmerové se k moci dostali v r. 1975 a v následujících čtyřech letech vytvořili z nově vzniklé Demokratické Kampučie prakticky vyhlazovací tábor.

Killing Fields jsou od hlavního města vzdálená 15 kilometrů. Přiváženi sem byli lidé mučení ve věznici Tuol Sleng. V bývalé škole v Phnompenhu, v komplexu čtyř dvouposchoďových budov obehnaných ostnatým drátem je dnes Muzeum genocidy. Malé kobky postavené v někdejších učebnách a obrazy způsobů mučení zůstávají němými svědky krutostí vymýšlených bývalým učitelem.

Velitelem byl Kang Kek…

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20087-vobr-20087-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte