2008-282-mobr-33AR052008n.jpg
2008–282-mobr-33AR052008n.jpg • Autor: Respekt

2008-282-vobr-33AR052008.jpg
Fotografie: Satanova matka stačí na cokoli. (Materiál na výrobu výbušniny zabavený islamistům v Barceloně) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Ve Španělsku se neblahý 11. březen, kdy islamisté před čtyřmi lety zaútočili na příměstské vlaky, neopakoval. Stejně jako se neopakovalo 11. září ve Spojených státech. Španělé mají s terorismem domácí provenience kvůli baskickým separatistům bohaté zkušenosti. V boji proti radikálním islamistům se zatím obešli bez zvýšených pravomocí protiteroristických jednotek nebo zařízení typu Guantánama. Teď se ovšem situace změnila. Španělé se začínají bát.

Ty muže znám

Úzkými ulicemi barcelonské čtvrti Raval se prohání studený vítr od moře. Přívětivé kosmopolitní město kolem půlnoci začíná žít. Muži v uniformách protiteroristické jednotky možná právě stiskli pro štěstí medailonky s Pannou Marií. Chystají se na ostrou akci. Půlnoční modlitba v mešitě v Nemocniční ulici, kde se scházejí islámští radikálové, právě začíná. Nakonec při ní muži v černých uniformách zatkli 12 Pákistánců a dva Indy. V několika bytech a také v tajné mešitě kousek od oficiální modlitebny bylo předminulý týden nalezeno tolik výbušnin, že by to stačilo na další výbuchy ve vlacích nebo jakýchkoli větších cílech.

Přesto se představitelé muslimské obce od zadržených nedistancují. „Tu skupinu lidí znám, jsme si jistí, že zadržení nemají nic společného s násilím,“ řekl španělským médiím barcelonský islámský duchovní Muhammad Iqbal.

Podezřelé muže sledovalo několik…

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte