PRŮMYSLOVÉ DĚDICTVÍ

Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT, 335 stran

Sborník příspěvků, které loni zazněly na mezinárodním bienále Industriální stopy. Klíč k ochraně takových památek, jakou je koksovna Hansa, přádelna Jannik, liverpoolská hospoda Hotel Philharmonic nebo vítkovické vysoké pece. Vzhledem ke stavu industriálních objektů je to hodně aktuální záležitost. Jak píše v úvodu Benjamin Fragner: „Průmyslové dědictví se stává naléhavým a současným tématem, jako by méně patřilo k minulosti.“

JAN DĚKANOVSKÝ: SPORT, MÉDIA A MÝTY

Dokořán, 183 stran

Zlatí hoši z Nagana, královna bílé stopy od tamtéž, italský hřebec z Filadelfie a spousta dalších reků současného sportu a sportbyznysu. „Ačkoli hráči sami charakterizovali celou epizodu v kabině jako normální kapitánovy připomínky, média význam proslovu dále zvětšovala, až se kapitánské instrukce změnily v klíčový okamžik celého turnaje. Mytologický posun tak vytvořil obraz navrátivšího se veterána českého hokeje, který pod svým vůdcovstvím stmelil mladé české hvězdy a elektrizujícím projevem vyburcoval v kritické chvíli spolubojovníky k vítězství,“ vrací se Děkanovský k epizodě z naganského turnaje, kdy Vladimír Růžička po první třetině zápasu s Američany seřval v kabině své kamarády. Děkanovského kniha je cenným příspěvkem do neprobádané problematiky. Kvůli omezenému rozsahu ale celkově vyznívá, jako by desetibojaři došel dech už po pěti disciplínách.

CHRISTOPHER HILTON: HITLEROVA OLYMPIÁDA

Přeložila Ivana Nuhlíčková, Práh, 296 stran

A ještě jedna sportovní publikace. Tahle se vrací do roku 1936, kdy se začalo hovořit o tom, jak nebezpečnou zbraní mohou být sportovci v rukou diktátorů. Čeští olympionici by si ji mohli přibalit na cestu do Pekingu.

JAMES HALL: SLOVNÍK NÁMĚTŮ A SYMBOLŮ VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ

Přeložil Allan Plzák, Paseka, 520 stran

Klíčová kniha pro zájemce o křesťanskou ikonografii i pohanskou mytologii. James Hall patří spolu s Erwinem Panofskym, Manfredem Lurkerem a naším Janem Roytem k největším odborníkům na tuto problematiku. „Objasnění zapomenutého jazyka atributů a symbolů se dalekosáhle věnovalo moderní bádání. Je nejen úchvatným tématem samo o sobě, které vede k plnějšímu porozumění uměleckému dílu, ale pomáhá soudobému divákovi nahlížet jej tak, jak jej nahlíželi umělcovi současníci,“ píše Hall v předmluvě. České vydání je doplněné o řadu postav a symbolů, které se během staletí objevily ve výtvarném umění našich zemí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte