Jeff Bezos, zakladatel a ředitel Amazonu, kam chodí nakupovat téměř čtyři pětiny zákazníků internetových knihkupectví, vypadá od pohledu neškodně. Ovšem v knižním průmyslu se pro leckoho stal nezaplašitelnou noční můrou. Nejdřív svými internetovými obchody udělal v devadesátých letech čáru přes rozpočet knihkupcům, a teď bere ztečí další odvětví, jak to sympaticky vylíčil ve svém projevu na veletrhu Book Expo America (BEA) 30. května v Los Angeles.

Navenek vypadá knižní průmysl neotřesitelně: vloni vyšlo v USA 411 tisíc nových titulů a prodaly se více než tři miliardy knih. V literatuře pro dospělé, která tvoří pilíř trhu, dosáhl růst 4,3 procenta. Ve skutečnosti jsou však stávající poměry nejisté. V Americe se stejně jako v mnoha dalších bohatých zemích čte čím dál méně. Podle studie, kterou provedla nezávislá federální agentura Národní nadace pro umění, je čtení pro zábavu na ústupu, zejména mezi mladými lidmi. Od roku 1985 podíl knih na celkových výdajích na zábavu v Americe poklesl o sedm procentních bodů.

Papír ještě pořád vede

Knihy doznaly za půl tisíciletí jen málo změn, ale právě teď možná stojí na prahu digitalizace. První čtečku elektronických knih ve vysokém rozlišení uvedla na trh firma Sony v roce 2004. Vloni v listopadu představil Amazon svou čtečku Kindle v ceně 359 dolarů. Je vybavená vysokorychlostním bezdrátovým připojením k internetovému obchodu firmy, díky němuž lze stahovat elektronické knihy během několika vteřin.…

200825-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200825-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte