Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Svět

Dobrodružství pákistánské čtyřky

Před volbami bývá létání s pákistánskými mezinárodními aeroliniemi adrenalinovou záležitostí.

Fotografie: Nevím co bude, ale jsem tady zas. (Bývalý premiér Naváz Šaríf v Islamabádu) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Nevím co bude, ale jsem tady zas. (Bývalý premiér Naváz Šaríf v Islamabádu) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Před volbami bývá létání s pákistánskými mezinárodními aeroliniemi adrenalinovou záležitostí. Jako třeba 9. září, kdy se v byznys třídě linky PK–786 z Londýna do Islámábádu objevil nevýrazný obtloustlý chlapík. Zatímco letadlo v klidu zdolávalo osmihodinovou cestu na cílové letiště, v Pákistánu nastalo zděšení.

Nenápadným chlapíkem byl někdejší premiér Naváz Šaríf, nedobrovolný exulant, který se do Pákistánu vypravil porazit v blížících se volbách prezidenta Parvíze Mušarafa. Vláda nakonec přistání na mezinárodním letišti povolila. Náležitě se na to ale připravila: na tři kilometry od letiště rozestavěla policejní kordony, přiblížit se k hale mohli jen lidé s platnými letenkami, byly vypnuty antény mobilních operátorů. Preventivně bylo pozatýkáno na pět tisíc Šarífovi nakloněných politických aktivistů. Asi 700 jeho příznivců se přesto u letiště objevilo a pokusilo se kordony prorazit, následovaly bitky s policií, menší demonstrace a nepokoje se objevily i v ostatních částech země.

Na palubě se však zvláštní drama nekonalo. Za Šarífem přišel imigrační úředník, expremiér mu však odmítl předložit doklady. Po půldruhé hodině souhlasil s tím, že se může přesunout do VIP salonku. „Až sem to byl skvělý pocit, ale co bude dál, nevím,“ řekl zpravodaji agentury Reuters. Pak přišel vyšetřovatel protikorupční jednotky, který mu ukázal zatykač a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200738-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.