Tváří v tvář následkům masakru, který se odehrál 16. dubna na virginské polytechnické univerzitě, oplakával národ ztrátu mladých životů zmařených jarním deštěm kulek psychopata. Prezident Bush a ti, kteří bojují o jeho křeslo, pronesli své modlitby a projevy soustrasti. Výmluvně hovořili o šoku, smutku a zděšení z tragédie. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů vyzvala k minutě ticha. O zbraních se však zmínili pouze dva prezidentští kandidáti, a to aby podpořili právo na jejich držení.

Jako bitevní pole

Čo Sung-hü není prototypem amerického studenta, stejně jako nebyli Dylan Klebold a Eric Harris, kteří v roce 1999 zabili 13 spolužáků ze střední školy Columbine. Takto narušení jedinci jsou v každé společnosti. Rozdíl – jak všichni víme, ale nikdo vlivný o tom tento týden nepromluvil – je v tom, že v Americe mohou tito lidé velmi snadno získat zbraně s nesmírně ničivou silou.

Čo Sung-hü své oběti zabil dvěma zbraněmi. Jednou z nich byla poloautomatická pistole Glock ráže 9 mm, rychlopalná zbraň, kterou téměř v každé jiné zemi smí používat pouze policie, avšak v Americe ji lze legálně koupit bez zvláštního povolení v tisících obchodech se střelnými zbraněmi. Odhaduje se, že v Americe je v držení přibližně 240 milionů zbraní, což je číslo daleko přesahující počet dospělých Američanů, a přibližně třetina z nich jsou ruční zbraně, které se dají snadno ukrýt a použít. Kdyby Čo Sung-hü neměl k dispozici tak nebezpečné zbraně,…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte