mobrazek_197.gif
mobrazek_197.gif • Autor: Respekt

vobrazek_197.jpeg
Fotografie: Demaskoval totalitu a ona mu to tolerovala. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V současnosti se o Albáncích mluví hlavně v souvislosti s úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy, je tu ale i jedna radostnější příležitost. O víkendu oslavil sedmdesátiny Ismail Kadare, patrně nejvýznamnější albánský spisovatel všech dob. Jeho dílo i životní příběh pozoruhodně odrážejí totalitu, ve které literát prožil většinu života.

Ismail Kadare vystudoval Filozofickou fakultu Tiranské univerzity a Literární institut Maxima Gorkého v Moskvě. Jako spisovatel začínal s poezií, která nijak zvlášť nevybočovala z obvyklé produkce své doby, hned první próza se ale stala událostí. Námětem románu Generál mrtvé armády (1963) byla výprava italského generála do Albánie dvacet let po konci 2. světové války. Přijel, aby zde vykopával z hrobů padlé italské vojáky, kteří měli být pietně pohřbeni v Itálii. Generál, který odjížděl do Albánie s hrdostí nad armádou své vlasti, postupně poznává, že není na co být hrdý a že i druhá strana měla své důvody k boji. V Albánii se kniha setkala s rozpaky. Nepřekvapovalo téma, ale nepřijatelný pro oficiální albánskou kritiku, která si několikrát vynutila úpravy románu, byl postoj, který Kadare zaujal k válčícím stranám. Nevyjadřoval zde nenávist k bývalému nepříteli, neheroizoval ani nezatracoval, vyslovil pouze smutek nad utrpením, které válka přináší všem. V roce 1970 román vyšel ve Francii, měl neobyčejný mezinárodní úspěch a později byl přeložen…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte