Myslím, že to byl G. W. F. Hegel, který se domníval, že každá generace a každá doba má nějaký úkol. Řekl bych, že hlavním úkolem minulého století, ve kterém se odehrály dvě světové války, byl boj proti jednoznačnému zlu. Očekávám, že v 21. století nebude hlavním lidským úkolem nějaká „Třetí světová válka“, ale způsob, jak se naučit žít v míru s planetou a zvládat klimatické, environmentální a sociologické změny.

Reálné scénáře

Pokud má B. Lomborg, ekolog, který se vymkl ekologické ideologii (jež tak často karikuje a bagatelizuje výsledky seriózních klimatických bádání), v něčem pravdu, pak to je existence „litanie“. Litanie je podle Lomborga nevyvážená snaha vidět jenom černou stránku věci a neustále varovně hovořit o katastrofách, které nás čekají. Litanie je dlouhodobě kontraproduktivní. Po dvou či třech desetiletích naléhavých klimatických a ekologických varování lidé otupí a začnou odmítat i reálné scénáře klimatických změn.

Řadu chytrých a obětavých lidí odpuzuje od „ekologie“, kterou jinak mají rádi a podporují ji, katastrofický tón ekologických iniciativ i určitá manipulace s fakty. Všimněte si například, že ve svém článku říkám, že pokud by se prokázalo, že solární oteplování je silnější než lidmi způsobené oteplování, pak můžeme zapomenout na Kjótský protokol… nicméně se zdá, že přirozené oteplování může maximálně za 30 % pozorovaného oteplování. Na to vy reagujete odstavcem, ve které mi…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte