2006-685-mobr-12Bucho.gif
2006–685-mobr-12Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-685-vobr-12Bucho.jpg
Fotografie: Hamas ho chválí, svět se děsí. (Samí Hamade před činem.) • Autor: Respekt

Jak zvýšit nátlak na Hamas, ale přitom nedopustit, aby se tři a půl milionu Palestinců pod jeho vládou ocitlo v humanitární krizi, ba hrozbě hladu? Tuto otázku vyhrotil minulý týden. V pondělí totiž provedl atentátník z Islámského džihádu sebevražedný výbuch v centru Tel Avivu, který zanechal devět mrtvých, ale i jasněji vyložené karty ve vztahu vůči Hamasu, který je stále na teroristickém seznamu v USA i EU. Byl to totiž první atentát tohoto měřítka od srpna 2004 (tehdy ho spáchal sám Hamas) a první od 28. března, kdy se jednobarevná vláda Hnutí islámského odporu chopila moci. To by ještě nebyl důvod k zostřeným sankcím. Jenže Hamas vzápětí útok nejenom neodsoudil, ale naopak uvítal a označil za „sebeobranu“ – přitom byl spáchán na nejcivilnějším možném místě, starém autobusovém nádraží a mezi oběťmi byly dvě rumunské gastarbeiterky a jedna francouzská turistka.

Tímto chováním si Hamas vysloužil ostré odsudky i od některých vlád, které až dosud sázely na jeho možný reformní vývoj, například od turecké. K finančnímu bojkotu vlády Hamasu, tedy de facto celé palestinské samosprávy, se pak připojil i tak „nejestřábí“ stát, jako je Japonsko. Tento bojkot běží již delší dobu. Izrael ho zahájil hned po převzetí palestinské legislativy Hamasem, poté se připojily USA a Kanada s novou konzervativní vládou a pak i Evropská unie, byť s výhradami, zatímco muslimský svět zůstává…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte