Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Událost v umění

Výstav věnujících se společensky ožehavým tématům je v Čechách pořád jako šafránu a těch, které řeší postavení mužů a žen, ještě méně.

Výstav věnujících se společensky ožehavým tématům je v Čechách pořád jako šafránu a těch, které řeší postavení mužů a žen, ještě méně. Zajímavou výjimku představuje výstavní projekt probíhající v těchto dnech v Praze v rámci kampaně Amnesty International Stop násilí na ženách.

Domácí násilí je fenomén, který postihuje ženy (a v menší míře i muže) nezávisle na jejich sociálním zařazení, vzdělání a ekonomické situaci. Tento aspekt vyzdvihl slovenský umělec Radovan Čerevka v sérii lentikulárních tisků s portréty Petry Buzkové, Condoleezzy Riceové a Angely Merkelové, jejichž oficiální fotografie se divákovi promění před očima v tvář plnou ran a podlitin. Ministryně školství pózující při zahájení výstavy vedle svého zbitého obrazu kampaň sice podpořila, ale z reakcí na nástěnce umístěné ve vestibulu pražského metra na Florenci vedle vystavených děl bylo možné vyčíst kromě projevů sympatií i typicky český cynismus: „Ženy maj násilí rády, neberte jim ho!“

Umělkyně a umělci zastoupení na výstavě nesklouzávají k prvoplánové ilustraci fenoménu násilí na ženách. Slovenský umělec Mário Chromý vystavil sérii kreseb pachatelů znásilnění, odkazujících na estetiku policejních portrétů hledaných osob, aby ilustroval, že pachateli násilí na ženách mohou být nejrůznější lidé. Výtvarná skupina Guma Guar ve svém díle analyzuje machistickou rétoriku reklam na pivo, srbská umělkyně Gordana Zlatanović představila dokument z bratislavského nevěstince a Tereza Velíková…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte