mobrazek_16.gif
mobrazek_16.gif • Autor: Respekt

vobrazek_16.jpeg
Fotografie: Neříkejte mu, že je skoro jedno, kdy do toho vlaku naskočí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Když se v květnu 2004 rozšířila Evropská unie o deset nových členů, bylo zřejmé, že Česko a další nové členské státy již nemají na vybranou, zda vstoupí či nevstoupí do eurozóny. Otázka byla pouze – kdy. Přitom Češi a Slováci dosud patřili do skupiny opatrných, to už však od minulého měsíce neplatí. Slovensko totiž oznámilo důležitý předvstupní krok – pevné svázání své koruny s eurem a také odhodlání přijmout společnou měnu v roce 2009. České ministerstvo financí naopak potvrdilo předchozí politiku: spěchat zatím nebudeme a do „čekárny“ na euro vstoupíme až rok a půl po Slovácích, tedy v druhé polovině roku 2007. Takže je tu otázka: Spěchat, či nespěchat?

Slovenský kvapík

Již v době svého oficiálního vstupu do Unie netvořila skupina nováčků ve vztahu k euru homogenní skupinu. Jednu část pelotonu vytvořili nedočkavci jako Slovinsko, Estonsko a Litva, kteří do „předsálí“ eurozóny, tedy do kurzového stabilizačního mechanismu ERM II., vstoupili již několik týdnů po samém vstupu do EU. Tato trojice byla v květnu 2005 doplněna o další trojici – Lotyšsko, Kypr a Maltu.

V době rozšíření EU však byla slyšet i další skupinka, sestávající z Polska a Maďarska; tyto země a jejich představitelé zaujali spíše velkoústými gesty o touze vstoupit do eurozóny co nejdříve, ale jejich míra plnění alespoň elementárních kvalifikačních podmínek –…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte