Muž na plátně vypadá jako poctivý americký táta v kovbojských džínách a košili. Dokud ho neuvidíte v akci.

Hrdinům filmů kanadského režiséra Davida Cronenberga se většinou nedějí moc hezké věci. Překonávají limity lidského těla, vstupují do kybernetických světů televize nebo počítačových her, utápějí se ve své schizofrenii. Dějiny násilí jsou dalším z Cronenbergových snímků, jejichž natočení si u režiséra podle dodaného scénáře objednalo velké hollywoodské studio. To znamená, že nejsou extrémním, experimentálním, zmateným ani radikálním filmem a mnoho režisérových skalních příznivců mohou svou uhlazeností zklamat. I když – pokud je uhlazený Cronenberg, neznamená to, že z plátna nepoteče krev a že nebude o čem přemýšlet.

Dobře a rychle

Scénář k filmu napsal Josh Olsen podle stejnojmenného komiksu Johna Wagnera a Vince Locka. Sledujeme příběh Toma Stalla (Viggo Mortensen), majitele kavárny z amerického zapadákova, který žije svůj poklidný život až do chvíle, kdy si na jeho kavárnu udělají zálusk dva zabijáci. Už to skoro vypadá, že všichni hosté i personál přijdou o život, ale Tom se zabijákům s vervou postaví a oba je poměrně krutým způsobem sprovodí ze světa. Ze dne na den se stane ikonou města, do něhož se ovšem začínají sjíždět podivní lidé. Náš hrdina nemá úplně čisté svědomí a televizní spoty o jeho odvážném činu viděli i lidé, na které by nejradši zapomněl…

Cronenberg opět velmi cílevědomě pracuje s…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte