Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Klausovo pravé poledne

Václav Klaus dorazil do poloviny prezidentského mandátu a u té mety je třeba se zastavit. Využít ji k analýze tohoto bezesporu nejschopnějšího českého politika, který z Hradu výrazně ovlivnil chod vlády, nejdůležitějších institucí i naši zahraniční politiku. A který i do usedlých témat zdejší politické debaty dokázal dostat pocity nebezpečí, rizika a strachu z nepřítele.

mobrazek_1456.gif
mobrazek_1456.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1456.jpeg
Fotografie: Hvězda letí vzhůru. Svou dráhu najde za pět let. (Český premiér na chalupě, 1992.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt


Václav Klaus dorazil do poloviny prezidentského mandátu a u té mety je třeba se zastavit. Využít ji k analýze tohoto bezesporu nejschopnějšího českého politika, který z Hradu výrazně ovlivnil chod vlády, nejdůležitějších institucí i naši zahraniční politiku. A který i do usedlých témat zdejší politické debaty dokázal dostat pocity nebezpečí, rizika a strachu z nepřítele.


Konec deštivého srpna 2005. Prezident Václav Klaus je se třemi čtvrtinami občanské podpory zdaleka nejpopulárnější, novináři hýčkaný politik. Nedávno udělil svoji třicátou milost a vetoval třináctý zákon. Změnil podle své vůle Českou národní banku a Ústavní soud a stal se rozhodujícím hráčem během vládní krize. Přestěhoval se z armádní vily zrekonstruované za třicet milionů do hradní vily opravené za 52 milionů korun. V rozhovorech s novináři si stěžuje na premiéra Paroubka, kritizuje ODS za malou aktivitu a vzpomíná na osmašedesátý a svoji nesmělou chuť emigrovat. Cestuje ke svému dalšímu zahraničnímu výjezdu, tentokrát na Island. Tam chválí přírodu, vyzývá své hostitele ke vstupu do Evropské unie (kam Island nikdy nechtěl) a nabízí výčet svých nejnovějších nepřátel: intelektuálové, ochránci lidských práv, feministky, ochránci přírody, vyznavači multikulturalismu, zastánci občanské společnosti, apolitičtí technokraté, internacionalisté, evropanisté a lidé z nevládních organizací. Hned po příletu domů si bere na…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte