Šamanem snadno a rychle

Šaman ve společenských strukturách přírodních národů zaujímá specifické postavení. Nemůže jím být každý a není to ani zapotřebí. Kulturní mix postmoderní společnosti nabízí široké možnosti neevropských spiritualit. Nepřijímáme je postupně po celý život v původním kulturním kontextu, ale ve víkendových kurzech. Při špatné interpretaci může být jejich vliv odstředivý a disharmonický. Důvodem pro toto banální sdělení není jen první část prázdninového textu Respekt mezi šamany (Respekt č. 29/2005) ve stylu „etnografa“ Carlose Castanedy, ale setkání s lidmi s opačnou zkušeností. Problém jim nečiní vstup do alternativní reality, ale návrat do reálného světa. Za dech beroucí cestování zásvětím platí rozpadem osobnosti, hospitalizací, antidepresivy… Samozřejmě, sebepoznání není bez rizika, ale při sebepoznání za každou cenu na vás může čekat démon i mezi rohlíky v samoobsluze. Bez legrace.

Ondřej Fučík, blueturtle@seznam.cz

Kati historické paměti

Články pánů Václava Cílka a Zdeňka Lukeše, které vycházejí v Respektu, by se měly stát povinnou četbou pro všechny představitele našich měst a obcí. Třeba by potom nedocházelo k excesům podobným tomu, o kterém se chci zmínit.

Jako by nestačilo, že centrum našeho historického města po čtyřicet let devastovali komunisté. V jejich šlépějích pokračuje i polistopadová radnice.…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte