V letech 2000 až 2003 byl v nizozemských pečovatelských domovech devětkrát ukončen život pacientů ve vegetativním stavu zastavením výživy sondou.

V uplynulých měsících se mezinárodní média věnovala případu americké pacientky Terri Schiavové a protokolu pojednávajícímu o ukončení života nesnesitelně a beznadějně trpících novorozenců, který zpracovali lékaři v nizozemském Groningenu. Tato pozornost způsobila, že se do popředí zájmu dostalo téma eutanazie – v obou uvedených případech vlastně o eutanazii nejde.

Umět jednat s rodinou

Eutanazie, přesně vzato, je ukončení života na prosbu pacienta samotného. Nemluvně ani pacient v kómatu však takovou možnost nemají (pokud takový pacient nesestavil již předem prohlášení o eutanazii). V Nizozemsku, kde je pojem eutanazie pečlivě popsán a zakotven v zákonodárství, mají lékaři jasno v tom, jakým požadavkům musí vyhovět, pokud jejich pacient přijde s prosbou o ukončení života. Nebudou soudně stíháni, pokud splní následující kritéria, tzv. požadavky svědomitosti:

Lékař si je jistý, že jde o dobrovolnou a promyšlenou prosbu pacienta. Je přesvědčen o tom, že pacient bezvýhledně a nesnesitelně trpí. Lékař pacienta informoval o jeho situaci a vyhlídkách a spolu s pacientem došel k závěru, že pro jeho situaci neexistuje jiné rozumné řešení. Lékař případ konzultoval minimálně s jedním dalším lékařem, který dotyčného pacienta viděl a písemně se vyjádřil o splnění požadavků…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte