Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2004/38 • RESPEKT 38/2004
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2004/38
38/2004, 12.–19. 9. 2004
Koupit vydání
Vydání
5.–12. 9. 2004
Vydání
19.–26. 9. 2004
Editorial
Editorial
Tomáš Němeček
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Scéna
Co se děje ve světě
Helena Březinová
Divadlo
Jaroslav Pašmik
Televize
Marek Pokorný, Petr Třešňák
Hudba
Jaroslav Pašmik
Knihy
Jaroslav Pašmik
Tip
Petr Třešňák
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Jak bankéř s nožem v ledvinách
Tomáš Glanc
Čerti místo chcíplotin
Jaroslav Pašmik
Většině teenagerů zní spojení „smyčcové kvarteto“ asi tak stejně přitažlivě jako rybí tuk. Představa konzervativně oblečených pánů, jejichž fraky připomínají slouhovskou livrej z 18. století a repertoár sestává většinou z muzeální klasiky, může u mládeže těžko konkurovat energickým a pestřejším způsobům vyjadřování současné hudby. Přesto autor těchto řádek minulý týden zahlédl v centru hlavního města dva výrostky, jak si nadšeně smlouvají společnou výpravu na americký smyčcový ansámbl Kronos Quartet. Tato čtveřice ze San Francisca, jež zahraje v pondělí v pražském Obecním domě, totiž už třicet let dokazuje, že i komorní smyčcové uskupení může držet krok s nejmodernějšími hudebními trendy a neztratit přitom vynikající techniku a subtilitu klasických muzikantů.
Gulko v temném lese
Halka Třešňáková
Jedno Horem pádem netleská
Petr Třešňák
Filmu Horem pádem předcházela pověst málem revoluční: nejpopulárnější český režisér Jan Hřebejk v něm prý odloží svou tradiční nostalgickou vlídnost a nebojácně se zakousne do kyselého jablka české xenofobie a rasismu. Snímek má premiéru tento čtvrtek, a jak to tedy dopadlo?
Dopisy
Dopisy
Respekt
Diskuse
Je to zeď místo řešení
Pavel Barša
Civilizace
Dědictví starého dědka
Miroslav Kunštát
Kaleidoskop
Adam Javůrek
Dánové mizí ze státních škol
Helena Březinová
Ačkoli je sever Evropy považován za výspu kvalitního školství pro všechny, zažívá nečekané drama. Zejména v Dánsku se totiž státní školy pomalu vyprazdňují a rodiče své děti raději dávají do drahých, ale kvalitnějších soukromých škol. A začíná to překvapivě už na základních školách. Zatímco v roce 1970 bylo na privátní základce jen šest procent Dánů, dnes už je to dvojnásobek. A v hlavním městě Kodani dokonce každý čtvrtý Dán chodí do soukromé základní školy. Proč stále více rodičů raději za základní vzdělání svých potomků platí?
Rozhovory
Dokážu si věci představit i jinak
Marek Švehla
Silvie Vondrejcová se narodila před dvaceti osmi lety v Náchodě. Vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara, později Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor sklo v architektuře. Během studií absolvovala stáž v USA a Austrálii. Žije střídavě v Čechách a americkém Newportu ve státě Rhode Island. Považuje se za konceptuální umělkyni, vymýšlí projekty spojené s akčním výtvarným uměním. Při závěrečných zkouškách na VŠUP překvapila například své učitele projektem „Omezení“, v jehož rámci se podrobila šesti zákazům či omezením (nemluvím, chodím pěšky, nespím doma apod.), které dodržela vždy měsíc a pomocí nahrávek a deníků zachycovala reakce svého okolí.
Téma
Tajný kšeft za 300 miliard
Jaroslav Spurný
Právě probíhá třetí vlna privatizace státního majetku. K mání jsou dluhy podnikatelů převedené během posledních šesti let ze státních bank na státní Konsolidační agenturu a jde o víc než tři sta miliard korun.
Zahraničí
Svět kolem
Kdyby nás podpořil Havel
František Šístek
Tu fotku tam nedávejte!
Karel Hvížďala
Klaus na dvoře chánů
Slavomír Horák
Václav Klaus se minulý týden vypravil na devítidenní návštěvu tří postsovětských republik Střední Asie – Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Nevymámil sice ani dolar českých pohledávek, ale podepsal dvě smlouvy s Kazachstánem (dohodu o ekonomické, průmyslové a vědecko-technické spolupráci a dohodu o spolupráci v oblasti posuzování shody vzájemně dodávaných výrobků), a užil si nadšeného přivítání, jaké pamatujeme z dob návštěv hlav spřátelených států světové socialistické soustavy. Kořeny Klausova zájmu o Střední Asii spadají asi do loňska, kdy si nejvyšší český představitel dobře popovídal s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem při oslavách třísetletého výročí založení Sankt Petěrburgu.
Neklidný Kavkaz
Emil Souleimanov
Pro ruské úřady jsou viníci teroristického útoku na školu v severoosetském Beslanu jasní: čečenští separatisté. Místní to ale vnímají jinak. Zatímco Moskva, v touze spojit svůj čečenský problém s mezinárodním bojem proti terorismu, mluví o Arabech mezi únosci a o napojení na al-Káidu, pro Osetince je vše jasné – na vině jsou Inguši. Ingušská žena prý provedla před útokem průzkum školy a schovala tam zbraně, místní Inguši z města preventivně zmizeli, útočníci přišli ze severu, z ingušské vesnice Khurikau atd. Tyhle fámy mají silný život a především hluboké kořeny. Ukazují, že problémem na Kavkaze není jen léta se táhnoucí krvavá válka v Čečensku. Na severních i jižních svazích kavkazského hřebene čeká na výbuch více sudů s prachem.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Tomáš Němeček
Než přijde bankovní krize
Martin Čihák
Cizinec nebere práci
Marek Hudema
Je to strach, který hýbe Evropou. Německo a Rakousko se kvůli němu předem obrnili proti levné pracovní síle z Východu. Obavám z migrantů podlehlo v poslední chvíli před rozšířením i jinak liberální Nizozemsko. Většina ekonomických studií se přitom shoduje v překvapivé věci: Cizinci „nekradou“ domácím práci. Vliv migrantů na nezaměstnanost a mzdy je menší, než politici a obecné povědomí předpokládají.
Poslední Montiho čardáš
Miroslav Zajíček
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Spurný
Zpráva o utrpení živnostníků v Česku
Hana Čápová
Zdá se, jako by ve vzduchu stále viselo rozčarování nad poměry, které v naší zemi panují. Příběhy čtyř drobných podnikatelů z Bruntálska mohou pomoci formulovat příčiny. Každý z nich v posledních letech narazil na korupci a hloupou byrokracii. Právě tihle lidé jsou ale zároveň naší nadějí. Navzdory těžkostem se nevzdávají. Dál poctivě, hrdě a trpělivě dbají o svou živnost.
Platím, pane domácí
Marek Pokorný
Zelení stále na kordy
Eliška Bártová
Největší neparlamentní politické uskupení, Strana zelených, které se už rok potácí ve vnitrostranické krizi, volilo v Olomouci nového předsedu. Poměrem 101:92 nechala půlnoční volba v křesle dosavadního šéfa Jana Beránka a těsně postavila mimo hru druhého kandidáta Petra Štěpánka. Zatímco Štěpánek nabízel změnu, Beránek se ani ve své kandidátské řeči nedokázal odstřihnout od vnitřního konfliktu, jehož je jedním z čelných protagonistů. Průběh sjezdu ukázal, že Zelení jsou zatím stále pohlceni svými interními bolestmi a na hájení širších společenských zájmů nemají sílu.
Nepřátelé společnosti v Šimanově
Eliška Bártová
Brno se šikuje k referendu
Pavla Hobstová
Komentáře
Ať žije diktát peněz
Marek Švehla
Cit na Hradě
Erik Tabery
Po delší době přišla z Hradu dobrá zpráva. Prezident se rozhodl udělit milost severokorejským dělnicím, které v dubnu napadly štáb České televize. Ten se vydal do jejich továrny poté, co v Respektu vyšel článek o tom, že na několika místech republiky je zaměstnáváno přes sto šiček ze Severní Koreje. Například v Žebráku žijí přímo pod dohledem importovaných politruků, nesmějí se volně pohybovat a část platu odevzdávají své ambasádě. Klausova milost je rozumná, včetně odůvodnění: „Prezident republiky zastavuje trestní stíhání, protože hrozí, že újma, která by vznikla korejským dělnicím, by mohla být zcela nepřiměřená škodě, kterou způsobily a kterou jsou připraveny nahradit.“ Odsuzující verdikt by pro šičky znamenal vyhoštění a nejasný osud v nejhorším režimu na světě. Napadení kameramana se proto po lidské stránce dalo pochopit, pokud měly strach, že ztratí místo nebo že se jim režim pomstí. Podstata věci zkrátka není v tom, jestli vyděšené dělnice poškodily kameru, ale že na území demokratického státu může severokorejská vláda vykořisťovat své lidi.
Svoboda proti všem
Adam Drda
Tužku do ruky, premiére
Tomáš Němeček
Ve hvězdách
Viktor Šlajchrt
Co se změní po Beslanu
Josef Pazderka
Ve válce s terorismem se stal 3. září strašný válečný zločin. Střelba do prchajících, hladem a žízní ztýraných dětí, jež skupina islamistických teroristů zadržovala jako rukojmí v základní škole v severoosetském Beslanu, se vymyká jakémukoli srovnání. Počet civilních obětí dosáhl 329, z toho většina byly právě děti. Kdo a proč si vybral jako rukojmí školáky? Proč zrovna Severní Osetie? Jak se proti podobným útokům bránit? Co má teď vlastně Rusko udělat? Po deseti dnech od vraždění v Beslanu se začínají odpovědi rýsovat.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte