Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Cartier-Bresson změnil můj život,

Fotografie: Anna Fárová. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Anna Fárová. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

V polovině padesátých let jsem poprvé dostala výjezdní doložku, abych se po pěti letech podívala za matkou do Francie, vzpomíná Anna Fárová. Chtěla jsem poznat dva lidi – surrealistu Maxe Ernsta a fotografa Cartier-Bressona. Zatímco Ernstovi jsem se líbila a hned mi nabízel setkání jiného druhu, s Bressonem to bylo jiné. Bavili jsme se o fotografii, dával mi svoje snímky, katalogy. Vůbec nevěděl, kdo jsem, ale měl ke mně naprostou důvěru. Dneska jsem si to našla – schůzku jsme měli v Paříži v agentuře Magnum 13. září 1956 a ten den změnil můj život a možná částečně i jeho.

V jakém smyslu?

Bylo to poprvé, kdy mě fotografie takhle oslovila. Po návratu jsem měla jasno, čím se chci jako kunsthistorik zabývat. Napsala jsem o setkání text do fotografického měsíčníku, tehdy už bylo po Stalinově smrti a smělo se trochu mluvit o zahraničních fotografech. A protože jsem po mámě Francouzka, tak jsem ten text přeložila a poslala ho také Bressonovi. Jemu se velice líbil.

Pak jsem pracovala v nakladatelství Odeon a tam jsme přišli na nápad vydávat ediční řadu knih nazvanou Umělecká fotografie. Já jsem navrhla, že bych udělala Cartier-Bressona, a protože jsem byla nejrychlejší, tak jeho monografií edice začala. Byla to vůbec první monografie, kterou kdy měl. Ten koncept malých knih, které jsou průřezem autorova díla, obsahují kunsthistorický úvod, biografii, bibliografii,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v33.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.