Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

I myšička dělila kašičku

Až si příští rok sedne primátorka osmdesátitisícového Havířova Milada Holíková s tužkou a papírem nad přípravu více než miliardového městského rozpočtu a kolonku po kolonce bude proškrtávat projekty, které radnice podpoří, bude mít zvláštní pocit. „Poprvé si zřejmě zkusím něco, o čem jsem ještě před několika týdny neuvažovala. Rozdělit finance pokud možno rovnoměrně mezi ženy, muže, děti a staré lidi, aby z veřejných peněz měli prospěch všichni a nevědomky jsme třeba nepodporovali jen jednu skupinu na úkor ostatních,“ říká primátorka. S nápadem zkusit „spravedlivé rozdělování“ eráru přišlo na začátku července ministerstvo financí. Jeho emisaři pro něj nyní zkoušejí získat mezi komunálními politikami první stoupence.

mobrazek_1321.gif
mobrazek_1321.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1321.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Až si příští rok sedne primátorka osmdesátitisícového Havířova Milada Holíková s tužkou a papírem nad přípravu více než miliardového městského rozpočtu a kolonku po kolonce bude proškrtávat projekty, které radnice podpoří, bude mít zvláštní pocit. „Poprvé si zřejmě zkusím něco, o čem jsem ještě před několika týdny neuvažovala. Rozdělit finance pokud možno rovnoměrně mezi ženy, muže, děti a staré lidi, aby z veřejných peněz měli prospěch všichni a nevědomky jsme třeba nepodporovali jen jednu skupinu na úkor ostatních,“ říká primátorka. S nápadem zkusit „spravedlivé rozdělování“ eráru přišlo na začátku července ministerstvo financí. Jeho emisaři pro něj nyní zkoušejí získat mezi komunálními politikami první stoupence.

Fotbal pro ženy

Původně tu ideu přivezla loni na podzim do Česka ze své bruselské zahraniční cesty poslankyně a šéfka vládní Rady pro rovné příležitosti mužů a žen Anna Čurdová (ČSSD). „Evropská komise tehdy zrovna schválila, že by se unijní rozpočet měl napříště sestavovat rovnoměrně ve prospěch všech skupin obyvatel. Přišlo mi to jako zajímavá snaha, jak více demokraticky rozdělit veřejné finance, a rozhodla jsem se to téma otevřít i doma,“ říká. Se svou rozpočtovou vizí se pak obrátila na Špidlův kabinet a ten dal nápadu v září zelenou. Věc si následně vzalo za své ministerstvo práce a financí, které sestavilo pracovní skupinu…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte