Následující příspěvky pocházejí z internetového diskusního fóra k článku Moje máma je chlap (Respekt č. 26/2004). Otázka zněla: Má být homosexuálním párům přiznána plná rovnoprávnost? Do debaty se lze zapojit na adrese www.respekt.cz.

Výhody patří jen rodině

Argumenty pro registrované partnerství se dělí do dvou skupin. Za prvé, registrované partnerství prý zaručí respekt společnosti a ulehčí po formální stránce soužití. Soužití dvou osob stejného pohlaví je však už nyní zcela legální a k celospolečenské toleranci vede cesta jinudy než přes Sbírku zákonů. Vždyť u nás rasismus například vůči Romům stále bují, ačkoli jsme si před zákonem rovni. Je navíc paradoxní, že v době, kdy heterosexuální dvojice stále častěji spolu žijí bez manželství a okolí jejich soužití bez problémů respektuje i bez oddacího listu, se homosexuální páry bez „papíru“ obejít nedokáží. Podle mě by stačilo doladit drobné formality (a to i pro nesezdané heterosexuální páry).

Za druhé, partnerství má zaručit obdobná práva a výhody, jaké náleží manželům. To je ještě problematičtější. Jedním z účelů standardního manželství je zplození vlastních dětí. K tomu společnost sezdaný heterosexuální pár ekonomicky motivuje, poskytuje mu zákonnou ochranu a snaží se svazek držet pohromadě, protože předpokládá, že ve stabilním svazku je vyšší pravděpodobnost narození a úspěšné…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte